Jak zrobić domowe piwo metodą zacierania?
Piwo od dawna zachwyca nie tylko smakiem, ale również wyjątkowym zapachem, czy poczuciem orzeźwienia. Warto w wolnej chwili uwarzyć samodzielnie ten fascynujący napój, chociażby dlatego, aby się przekonać, czy własnoręcznie zrobione piwo smakuje lepiej od tego, które kupujemy w sklepie w puszce, czy butelce. Warto uzbroić się w cierpliwość oraz oczywiście niezbędny sprzęt.
Z czego powstaje piwo?
Zanim zaczniemy omawiać sam temat produkcji piwa, warto ustalić, z czego właściwie się składa. Przeważnie do produkcji napoju używa się trzech składników, czyli słodu, wody i chmielu. Do podanych wyżej elementów należy dodać drożdże piwowarskie, dzięki którym uzyskamy alkohol.
Jaki sprzęt jest potrzebny do produkcji piwa?
Aby utworzyć samodzielnie pyszne piwo, konieczne będą składniki wymienione w powyższym akapicie, czyli słód, woda, drożdże i chmiel, źródło ciepła w postaci na przykład kuchenki gazowej oraz ogólnodostępny i niedrogi sprzęt. Niezbędny jest garnek z pokrywką, który będzie pełnił funkcję domowej kadzi do warzenia piwa, dwa fermentory, rurka plastikowa fermentacyjna oraz butelki. Jeśli są po wypitym piwie, należy je dokładnie zdezynfekować. Oprócz tego przyda się termometr, cukromierz i filtrator.
Proces warzenia piwa
Aby powstało piwo, należy zacząć proces zacierania. W garnku podgrzewamy wodę ze zmielonym słodem. Mieszamy łyżką i doprowadzamy do podanej w recepturze temperatury. W ten sposób po pewnym czasie skrobia zamienia się w cukier, a później w czasie fermentacji na alkohol. Następnie rozpoczynamy filtrację fermentorem, po której gotujemy brzeczkę przez godzinę i dodajemy 1-3 dawki chmielu, a później chłodzimy i przelewamy do fermentora poprzez rurkę. Na samej górze rozsypujemy drożdże, by mogła przejść fermentacja burzliwa, a następnie cicha.